Wycieczka śladami dawnej wsi

23- go października pojechaliśmy na wycieczkę do Białej Wielkiej do "Jurajskiej Spiżarni"- urokliwego gospodarstwa edukacyjnego.

 

Na miejscu, mieliśmy okazję zapoznać z dawnymi metodami przygotowania masła, sera, chleba.Od gospodarzy dowiedzieliśmy się  dużo bardzo ciekawych rzeczy związanych z historią miejsca, a także o dawnych metodach wytwarzania codziennego jedzenia oraz o  sposobach jego przechowywania. Uczestnicy uczestniczyli w interesujących warsztatach podczas których oglądali narzędzia używane w na wsiach.

Okazało się że wycieczka była nie tylko okazją do poznania nowych rzeczy lecz przede wszystkim przypomnienia sobie swojego rodzinnego domu, jego smaków i zapachów.

.Na koniec przenieśliśmy się do pomieszczenia w którym znajdował się piec chlebowy i poznaliśmy jego historię oraz sposób obsługi. Każdy miał okazje samodzielnie przygotować swojego podpłomyka i go upiec go w piecu z wcześniej ubitym masełkiem. Każdy z nas dzięki tej wycieczce maił okazję przenieść się do dawnych lat i powspominać.